Blog
Zakwasy po treningu – sprawdzone sposoby
Spis treści
- Co to są zakwasy?
- Czynniki wpływające na zakwasy
- Jak załagodzić objawy zakwasów?
- Czy można ćwiczyć z DOMSAMI?
- Podsumowanie
Co to są zakwasy po treningu?
Zakwasy po treningu to termin bardzo często używany w celu określania bólu mięśni kilkanaście godzin po nietypowym lub intensywnym treningu. Jest to efekt powstania mikrouszkodzeń włókien mięśniowych. Prawidłowo to zjawisko nazywa się opóźnioną bolesnością mięśni (DOMS – delayed onset muscle soreness). W ciągu 48g-72h ten ból powinien samoistnie minąć. Podczas procesu naprawy dochodzi do odbudowy i wzrostu mięśni, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu siły i wytrzymałości.
Czynniki wpływające na zakwasy
Nie każdy trening musi się kończyć DOMSAMI! Można zrobić skuteczny trening i nie czuć bolesności mięśni. Istnieje wiele strategii, które pomagają zapobiec temu zjawisku.
Oto kilka czynników, które mają największy wpływ na zakwasy:
- zwiększona intensywność treningowa;
- zbyt intensywna aktywność po dłuższej przerwie;
- włączenie nowej aktywności fizycznej do naszej rutyny;
- dodanie do planu treningowego nowego ćwiczenia;
- wprowadzanie nietypowych ćwiczeń.
Jak złagodzić objawy zakwasów?
Poznaj najlepsze sposoby na zakwasy. Aby złagodzić objawy zakwasów i przyśpieszyć proces regeneracji, można zastosować kilka metod:
- Odpoczynek: Ważne jest, aby dać mięśniom czas i dobre środowisko na regenerację. Warto dbać o odpowiednią higienę i ilość snu.
- Zdrowa dieta: Dobrze zbilansowana, zdrowa dieta dostarczy twojemu organizmowi odpowiednich makroskładników, witamin i minerałów, dzięki którym proces regeneracji będzie przebiegał poprawnie.
- Unikaj nadmiernej aktywności fizycznej: Jeśli zbyt mocno przeciążamy nasz organizm nie będziemy w stanie zadziałać żadnymi strategiami.
- Nie progresuj zbyt szybko po przerwie. Jeśli wracasz do treningów po dłuższej przerwie zwiększaj obciążenie i czas trwania treningu stopniowo.
- Masaż. Dobrze wykonany masaż pomaga w rozluźnieniu, poprawie krążenia i zmniejszenia bolesności mięśni.
- Większa aktywność w ciągu dnia. Często osoby, które mają siedzący tryb życia i które wychodzą jedynie 3 razy w tygodniu na intensywny trening odczuwają większą bolesność mięśniową. Warto zadbać również o aktywność poza treningową np. jeśli masz taką możliwość to zrób sobie przerwę w pracy na rozprostowanie całego ciała i krótki spacer.
- Odpowiednia rozgrzewka przed treningiem: Nie zapominaj o przygotowaniu mięśni do aktywności fizycznej. Dzięki temu unikniesz przeciążeń.
- Sauna. Wizyta w saunie może pomóc w regeneracji.
Czy można ćwiczyć z zakwasami?
To zależy. Trening z domsami nie jest zabroniony i jak najbardziej można go wykonać. Najważniejszą rzeczą jest określenie czy z bolesnością mięśniową jesteśmy w stanie wykonywać ćwiczenia bez większego bólu. Trening w bardzo zaawansowanych domsach może skutkować kontuzją.
Oto kilka wskazówek, które warto zastosować trenując z z zakwasami:
- Zrób trening innych grup mięśniowych, niż tych, w których występuje bolesność.
- Zmniejsz intensywność treningu.
- Wybierz inną, mniej obciążającą formę aktywności fizycznej.
- Postaw na rozciąganie i rolowanie obolałych mięśni.
Podsumowanie
Zakwasy są nieodłącznym elementem każdego sportowca i osób aktywnych fizycznie. Całkowite wyeliminowanie bolesności mięśniowych może okazać się ciężkie, natomiast warto zastosować wyżej wymienione wskazówki jak złagodzić objawy domsów. Warto pamiętać, że każdy organizm jest inny, warto go słuchać i dostosowywać zalecenia do jego potrzeb. Jeśli zakwasy występują zbyt długo lub są zbyt intensywne to warto skonsultować się z fizjoterapeutą lub lekarzem.
Udostępnij:
Ania Jaracz
Jestem certyfikowanym trenerem personalnym oraz instruktorem fitness. Specjalizuje się w kształtowaniu kobiecej sylwetki, bardzo dużo czasu poświęcam na indywidualne poznanie danego przypadku. Regularnie biorę udział w szkoleniach/kursach, co przekłada się lepsze i szybsze wyniki podopiecznych.
Najnowsza wiedza
Ostatnie przepisy
Sprawdź również
- Zapotrzebowanie kaloryczne kalkulator
- Dieta online
- Dieta przy refluksie
- Dieta śródziemnomorska
- Dieta w depresji
- Dieta na dne moczanową
- Dieta lekkostrawna
- Dieta przeciwzapalna
- Dieta przy niedoczynności tarczycy
- Dieta przy zapaleniu wątroby
- Dieta hashimoto
- Dieta PCOS
- Dieta w cukrzycy typu 2
- Dieta insulinooporność
- Dieta bezglutenowa
- Dieta bez laktozy
- Dieta na nadciśnienie
- Dieta matki karmiącej
- Dieta wegańska
- Dieta obniżająca cholesterol