Blog
Ranking pieczywa Lidl [2024]
Spis treści
- Wstęp
- Rodzaje pieczywa
- Skład pieczywa
- Co o pieczywie mówi typ mąki?
- Pieczywo na zakwasie a drożdżowe
- Pieczywo głęboko mrożone
- Pieczywo a dieta
- Ranking pieczywa z Lidla – dobry wybór
- Ranking pieczywa z Lidla – średni wybór
- Ranking pieczywa z Lidla – gorszy wybór
- Podsumowanie
Wstęp
Chrupiąca skórka, puszysty miąższ i niepowtarzalny aromat – jednym słowem PIECZYWO, czyli jeden z podstawowych elementów naszej codziennej diety. Wybór chleba czy bułek w marketach bywa jednak wyzwaniem. Czy wiesz, które pieczywo dostępne w sklepie zasługuje na Twoją uwagę? Jeżeli nie, to jesteś w odpowiednim miejscu – w poniższym rankingu przyjrzymy się różnorodnym rodzajom pieczywa z popularnej sieci sklepów, żeby ułatwić Ci to zadanie.
Rodzaje pieczywa
W Polsce obowiązuje klasyfikacja pieczywa na trzy podstawowe grupy, mówimy o pieczywie:
- Pszennym – produkowanym z mąki pszennej na drożdżach.
- Żytnim – wytwarzanym z mąki żytniej jasnej lub ciemnej. Takie pieczywo może zawierać do 15 % mąki pszennej i wciąż zaliczać się do tej grupy.
- Mieszanym – produkowanym z mąki pszennej i żytniej.
Możemy wyróżnić także:
- Pieczywo specjalne i dietetyczne – np. niskosodowe dla osób z nadciśnieniem tętniczym, bezglutenowe (np. z mąki gryczanej lub ryżowej).
- Inne np. tostowe, chrupkie, kukurydziane, pita, maca itd.
Skład pieczywa – podstawowe składniki i dodatki
Podstawowe składniki pieczywa to mąka, woda, drożdże lub zakwas oraz sól. Każdy z tych składników wpływa na strukturę, smak oraz wartość odżywczą pieczywa.
- Mąka to główny składnik pieczywa, a jej rodzaj/ typ i stopień przemiału wpływają na zawartość błonnika i składników odżywczych w pieczywie, a także na jego konsystencję, smak i aromat.
- Woda – wpływa na konsystencję ciasta – łączy się z białkami mąki, które tworzą sieć glutenową. Odpowiada także za rozpuszczalność składników, wilgotność pieczywa oraz za jego wygląd (skórka).
- Drożdże lub zakwas – zapewniają wyrastanie ciasta, wpływają na jego strukturę i smak.
- Sól – poprawia smak pieczywa, a także może wpływać na jego strukturę czy kontrolę fermentacji.
Oprócz tych podstawowych produktów, w składzie pieczywa często możemy znaleźć różnego rodzaju dodatki takie, jak:
- Nasiona i ziarna (np. siemię lniane, pestki dyni, słonecznik) – podnoszą zawartość błonnika, witamin i składników mineralnych, ale także kaloryczność, ze względu na wysoką zawartość tłuszczu w ziarnach.
- Suszone owoce (np. żurawina, śliwka) – mają wysoką zawartość błonnika, ale podobnie jak nasiona i ziarna podnoszą kaloryczność pieczywa ze względu na wysoką zawartość cukrów prostych.
- Cukier – może stanowić pożywkę dla drożdży (przyspieszać fermentację), ale może stanowić także dodatek mający za zadanie nadać wypiekom pożądany słodki smak np. w przypadku bułek mlecznych czy pieczywa tostowego.
- Maślanka – wpływa na smak i konsystencję pieczywa, może je także wzbogacić o dodatkowe białko czy wapń.
- Konserwanty i emulgatory – wydłużają trwałość pieczywa, szczególnie w przypadku pieczywa pakowanego oraz wpływają na jego strukturę i konsystencję. Staraj się unikać takich substancji w składzie pieczywa.
Oczywiście to nie wszystkie możliwe dodatki, które możesz znaleźć w swoim pieczywie, ich lista jest znacznie dłuższa.
Co o pieczywie mówi nam typ mąki?
Jest to jeden z aspektów na który warto zwrócić uwagę przy wyborze pieczywa lub ewentualnie mąki do pieczywa, jeżeli będziemy chcieli przygotować je sami w domu.
Otóż typ mąki określa zawartość substancji mineralnych (tzw. popiołu) w mące. To pozostałość popiołu podana w % i pomnożona przez 1000. Np. typ 450 określa zawartość 0,45 %, natomiast typ 1850 zawartość 1,85% substancji mineralnych w mące.
Prosto mówiąc – im wyższy typ wykorzystywanej przez nas mąki, tym lepiej, ponieważ zawiera więcej substancji odżywczych. Warto też zwrócić uwagę na to, że mąka jasna będzie zawierała mniej popiołu niż mąka ciemna.
Czy wiesz, jaka jest różnica między pieczywem na zakwasie a drożdżowym?
W skrócie możemy powiedzieć, że różnią się przede wszystkim sposobem przygotowania, smakiem, strukturą oraz właściwościami odżywczymi, ale rozwińmy trochę szerzej ten temat.
Poniżej przygotowałam tabelę, która wskaże najważniejsze różnice pomiędzy omawianymi przez nas rodzajami pieczywa:
Pieczywo na zakwasie | Pieczywo drożdżowe |
Otrzymywane jest dzięki fermentacji naturalnych bakterii i drożdży. Zakwas jest mieszaniną mąki, wody oraz drożdży i bakterii kwasu mlekowego. Jest to dłuższy rodzaj fermentacji niż w przypadku drożdży piekarniczych. | Do jego wytworzenia wykorzystuje się drożdże piekarnicze, które w szybkim tempie produkują dwutlenek węgla, dzięki czemu ciasto rośnie szybciej, a proces fermentacji jest znacznie krótszy niż w przypadku pieczywa na zakwasie. |
Gęsta i wilgotna struktura. | Lekka i puszysta struktura. |
Obecność zakwasu przyczynia się do rozkładu kwasu fitynowego, czyli związku, który może ograniczać wchłanianie niektórych składników np. żelaza. | Pieczywo drożdżowe zachowuje większą ilość kwasu fitynowego. |
Lekko kwaskowaty i wyrazisty smak. | Delikatny, neutralny, czasami lekko słodkawy smak. |
Dobrze sprawdzi się np. dla osób, które chcą zadbać o lepsze przyswajanie składników odżywczych. | Dobrze sprawdzi się np. w przypadku stosowania diety lekkostrawnej. |
Skoro omówiliśmy sobie rodzaje pieczywa oraz to, co je różni i wiemy z jakich składników się je przygotowuje, pora na kilka słów o sposobie przygotowania i nie mam tutaj na myśli pieczenia, a dopiekanie, no bo właśnie taki proces ma miejsce w sklepie, którego dotyczy nasz ranking.
Czy pieczywo głęboko-mrożone jest zdrowe?
Pieczywo głęboko-mrożone to kość niezgody, która dzieli ludzi na jego zwolenników i przeciwników. Jego zwolennicy cenią sobie jego łatwą dostępność i dłuższą trwałość, natomiast przeciwnicy negują jego świeżość i jakość.
Zatem jak to jest z tą świeżością?
Głębokie mrożenie nie brzmi jak proces, który ma cokolwiek wspólnego ze zdrowym i świeżym pieczywem. Mimo to, jednak ma. To trochę podobnie jak z mrożonymi warzywami. Pieczywo, które jest głęboko mrożone, a następnie dopiekane w sklepach jest tak samo wartościowe jak świeże pieczywo. Mrożenie jest zabiegiem, który powstrzymuje zbyt szybkie popsucie się produktu, a tym samym wydłuża czas jego trwałości.
Pieczywo a dieta
Dla wielu osób pieczywo jest pierwszym produktem, który eliminują z diety, gdy chcą schudnąć lub poprawić stan swojego zdrowia, ale czy to na pewno słuszna i konieczna decyzja? Pieczywo może być wartościowym elementem odżywczej i zbilansowanej diety, o ile dokonamy jego odpowiedniego wyboru.
Na przykład:
W 100 g (czyli nieco więcej niż 3 kromkach) chleba żytniego znajdziemy:
- 2 mg żelaza
- 51,9 mg magnezu
- 2,3 mg cynku
- 0,7 mg witaminy E
- 0,7 mg niacyny
- 5,3 g błonnika pokarmowego
- 219 kcal
Jeżeli takie pieczywo połączymy z innymi wartościowymi produktami np. źródłem białka (np. twaróg, chuda wędlina, tuńczyk) oraz warzywami (np. ogórek, pomidor, papryka, rzodkiewka, sałata), otrzymamy dobrze zbilansowany i odżywczy posiłek.
Ranking pieczywa z Lidla
Podobnie, jak w przypadku pieczywa z Biedronki, ranking podzielony jest na 3 kategorie – dobry, średni i zły wybór.
Ze względu na brak informacji dotyczących wartości odżywczych poszczególnych wypieków na stronie sklepu, klasyfikację będziemy opierać wyłącznie na podanym składnie produktów.
Dobry wybór
Chleb żytni bez drożdży
Skład: 43% mąka żytnia, 42 % zakwas żytni (mąka żytnia, woda), woda, cukier, sól.
Opinia: Pieczywo ma krótki skład, nie ma w nim żadnych niepotrzebnych dodatków. Brak dodatku nasion sugeruje nam, że jest to najpewniej niskokaloryczna pozycja.
Chleb pełen ziaren
Skład: 21,1 % zakwas żytni (mąka żytnia typ 720, woda), woda, 15,5 % mąka pszenna typ 750, 15,5 % fermentowane kiełkujące ziarno żyta (ziarno żyta, woda), 6,2 % mąka żytnia typ 720, 6,2 % nasiona słonecznika, 6,2 % siemię lniane, sól, zakwas piekarniczy w proszku (mąka pszenna, mąka żytnia), drożdże, przeciwutleniacz (kwas askorbinowy), enzymy.
Opinia: Jest to dobra opcja dla osób, które lubią dodatek ziaren do pieczywa. Są one źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz cennego błonnika pokarmowego.
BIO fińskie pieczywo żytnie
Skład: Żyto pełnoziarniste 59 % (mąka żytnia*, słód żytni), woda, płatki ziemniaczane, cukier, drożdże, sól jodowana (sól, jodek potasu).
*z rolnictwa ekologicznego.
Opinia: To zdecydowanie pretendent do podium wśród dobrych rodzajów pieczywa. Dzięki wykorzystaniu pełnoziarnistej mąki, jest ono zapewne bogate w błonnik oraz składniki mineralne. Na naszą uwagę zasługuje również wykorzystanie do jego wypieku soli jodowanej. Ten zabieg może być pomocny dla osób, które nie dostarczają odpowiedniej ilości jodu wraz z dietą.
Bułka grahamka
Skład: Mąka pszenna graham 36,2 %, mąka pszenna 33,4 %, woda, mąka żytnia 4,6 %, drożdże, olej rzepakowy, sól, cukier, słód pszenny jasny.
Opinia: Kolejna pozycja, która może pochwalić się wysoką zawartością błonnika oraz składników mineralnych. Wszystko za sprawą mąki pełnoziarnistej.
BIO fińskie pieczywo owsiane
Skład: 58 % owies* (mąka owsiana, produkty przemiału owsa, płatki owsiane, kaszka z owsa), woda, cukier skarmelizowany*, błonnik z babki jajowatej*, drożdże, sól jodowana (sól, jodan potasu).
*z rolnictwa ekologicznego.
Opinia: Jest to pozycja, po którą śmiało możesz sięgać robiąc zakupy w Lidlu. Dodatek błonnika z babki jajowatej, mąki owsianej oraz płatków owsianych sugeruje, że to pieczywo ma bardzo wysoką zawartość błonnika.
Średni wybór
Chleb Baltonowski
Skład: 53,6 % mąka pszenna typ 750, woda, 15,6 % mąka żytnia typ 720, drożdże, sól.
Opinia: Skład jest prosty i krótki co jest zdecydowaną zaletą tego pieczywa. Minusem jest wykorzystanie mąk o niższym typie.
Chleb wieloziarnisty
Skład: 52 % mąka pszenna, woda, 14 % mieszanka nasion i ziaren pszenicy (siemię lniane brązowe, nasiona słonecznika, nasiona sezamu, nasiona soi, łamane ziarno pszenicy), zakwas pszenny w proszku (mąka pszenna, woda), drożdże, mąka żytnia, 1,5 % otręby pszenne, grys sojowy, mąka ze słodu żytniego, sól, mąka ze słodu jęczmiennego, błonnik ziemniaczany, mąka ze słodu pszennego, ekstrakt ze słodu jęczmiennego w proszku (słód jęczmienny, woda), gluten pszenny, mąka sojowa, olej rzepakowy, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
Opinia: Możemy powiedzieć, że jest to brat chleba pełnego ziaren, ale z nieco gorszym składem. Na plus możemy zaliczyć sporą ilość różnego rodzaju ziaren i nasion, natomiast minusem jest wykorzystanie najprawdopodobniej niskiego typu mąki.
Chleb słonecznikowy
Skład: mąka żytnia 33 %, zakwas żytni 26% (woda, mąka żytnia 54% - w zakwasie żytnim), woda, nasiona słonecznika 12%, mąka pszenna 5%, sól, mąka ze słodu jęczmiennego, olej rzepakowy, środek do przetwarzania mąk: kwas askorbinowy.
Opinia: To pozycja, która równie dobrze mogłaby się znaleźć w pierwszej kategorii naszego rankingu, jeżeli do jego wypieku zostałaby wykorzystana mąka o wysokim typie. Obecność nasion słonecznika podnosi nieco jego kaloryczność, niemniej, jest to na pewno ciekawa opcja dla jego miłośników.
Kajzerka wieloziarnista
- Skład: 65 % mąka pszenna; woda; 10 % nasiona: (siemię lniane, nasiona sezamu; łamane nasiona soi, nasiona słonecznika); 2 % mąka żytnia; drożdże; sól; łamane ziarno pszenicy; mąka ze słodu jęczmiennego; skrobia ziemniaczana; cukier; olej rzepakowy; mąka ze słodu żytniego; gluten pszenny; suszony zakwas pszenny; błonnik ziemniaczany; przyprawy; mąka ze słodu pszennego; ekstrakt ze słodu jęczmiennego; glukoza, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
- Opinia: Jest to kompromis pomiędzy kajzerką a grahamką. Jeżeli nie lubisz pieczywa graham, a zależy Ci na dostarczeniu większej ilości błonnika, zamiast tradycyjnej kajzerki wybierz opcję wieloziarnistą.
Chleb na maślance
-
Skład: 44 % mąka pszenna, 29 % kwas żytni (mąka żytnia, woda); 10 % maślanka odtworzona (woda, maślanka w proszku); woda, 4 % mąka żytnia, drożdże, płatki ziemniaczane (ziemniaki suszone); sól, gluten pszenny, fermentowany słód żytni ciemny (żyto, woda); mąka sojowa, olej rzepakowy.
-
Opinia: Tutaj sytuacja wygląda podobnie, jak w przypadku chleba Baltonowskiego. Są lepsze rodzaje pieczywa do wyboru, ale są także gorsze – jest to po prostu średni wybór.
Gorszy wybór
Bułeczka mleczna
Skład: mąka pszenna, woda, cukier, olej rzepakowy, drożdże, masa jajowa pasteryzowana, 1,8 % mleko pełne w proszku, serwatka (z mleka), masło, aromat maślany, sól, gluten pszenny.
Opinia: Mimo cudownego wyglądu, puchatości i pięknej złotej skórki, nie jest to dobry wybór. Wysoko w jej składzie znajduje się cukier, olej rzepakowy i masło, co sprawia, że powinniśmy traktować ją bardziej jako deser lub produkt rekreacyjny spożywany od czasu do czasu.
Bagietka typu francuskiego
Skład: 66 % mąka pszenna, woda, 5 % mąka z pszenicy twardej, sól, zakwas pszenny (mąka pszenna, woda), drożdże, olej rzepakowy, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
Opinia: Tutaj podobnie, jak w przypadku bagietki od konkurencji, nie ma rewelacji w składzie. Nie jest on bardzo zły, ale też nie powala. Znajdziemy w nim głównie mąkę pszenną, najpewniej o niskim typie, co przekłada się na niską zawartość błonnika. Minusem jest też jej kształt, a co za tym idzie porcja. Bagietka należy do specyficznego rodzaju pieczywa, które raczej kroimy wzdłuż, przez co jej porcja będzie znacznie większa niż np. w przypadku, kiedy sięgnęlibyśmy po pojedynczą bułkę.
Bułka paryska
Skład: 72 % mąka pszenna, woda, sól, drożdże, olej rzepakowy, glukoza, mąka sojowa, mąka ze słodu jęczmiennego, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
Opinia: Sytuacja wygląda podobnie, jak w przypadku dużej bagietki, z tą różnicą, że w przypadku bułki paryskiej istnieje większa szansa, że pokroimy ją na cieńsze kromki, w związku z czym zjemy mniejszą porcję.
Rogal maślany
- Skład: Mąka pszenna (69 %), woda, cukier, masło (2,8 %), masa jajowa pasteryzowana (1,8 %), drożdże, mleko pełne w proszku (1,1 %), sól, gluten pszenny.
- Opinia: Niestety, mimo tego, że skład jest krótki to nie zachwyca. Wysoko w nim znajdziemy cukier i masło, podobnie jak w przypadku mlecznej bułeczki. Raczej jest to produkt, który powinien pojawiać się rzadko w naszej diecie.
Przekąska z serem
Skład: Mąka pszenna (51 %), ser podpuszczkowy dojrzewający typu Ementaler (27 %) (mleko, sól, stabilizator: chlorek wapnia), woda, drożdże, mąka żytnia (1,3 %), sól, olej rzepakowy, mieszanka wypiekowa (mąka pszenna, cukier, emulgator: mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych estryfikowane kwasem mono- i diacetylowinowym, błonnik grochowy, glukoza, skrobia pszenna pęczniejąca, gluten pszenny, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy), cukier, ekstrakt ze słodu jęczmiennego (słód jęczmienny, woda).
Opinia: Kolejny produkt z zakresu rekreacyjnych. Skład jest nieciekawy – oprócz mąki pszennej prawdopodobnie niskiego typu, znajdziemy tam cały przekrój niepotrzebnych dodatków.
Podsumowanie
Wybierając pieczywo kieruj się kryteriami takimi, jak typ i rodzaj użytej mąki oraz rodzaj użytych dodatków. Klasyfikację do najwyższej grupy, a zarazem najlepsze wyniki w rankingu uzyskały:
- Chleb żytni bez drożdży
- Chleb pełen ziaren
- BIO fińskie pieczywo żytnie
- BIO fińskie pieczywo owsiane
- Bułka grahamka
Jak widać, Lidl, podobnie jak Biedronka, ma całkiem szeroki wachlarz dobrej jakości pieczywa do wyboru. Pamiętaj, żeby zawsze czytać składy i weryfikować czy wybierane przez Ciebie pieczywo jedynie wygląda na będące dobrej jakości, czy naprawdę takie jest.
Bibliografia
- Goryńska-Goldmann. Normalizacja wyrobów piekarskich. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. 2(16) 2010
- Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy zakład Higieny, 2020
- Archer DL. Freezing: an underutilized food safety technology! Int J Food Microbiol. 2004 Jan 15;90(2):127-38
- Dewettinck, F. Van Bockstaele, B. Kühne, D.Van de Walle, T. M. Courtens, X. Gellynck. Nutritional value of bread: Influence of processing, food interaction and consumer perceptron. Journal of Cereal Science. Volume 48, Issue 2, September 2008, Pages 243-257
Udostępnij:
Martyna Taborek
Jestem dyplomowanym dietetykiem klinicznym. Ukończyłam studia wyższe na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Moja specjalność to dietoterapia w insulinooporności i zaburzeniach hormonalnych. Uwielbiam gotować i poznawać nowe smaki. Jestem zdania, że zdrowo nie wyklucza smacznie.
Najnowsza wiedza
Ostatnie przepisy
Sprawdź również
- Zapotrzebowanie kaloryczne kalkulator
- Dieta online
- Dieta przy refluksie
- Dieta śródziemnomorska
- Dieta w depresji
- Dieta na dne moczanową
- Dieta lekkostrawna
- Dieta przeciwzapalna
- Dieta przy niedoczynności tarczycy
- Dieta przy zapaleniu wątroby
- Dieta hashimoto
- Dieta PCOS
- Dieta w cukrzycy typu 2
- Dieta insulinooporność
- Dieta bezglutenowa
- Dieta bez laktozy
- Dieta na nadciśnienie
- Dieta matki karmiącej
- Dieta wegańska
- Dieta obniżająca cholesterol