Blog
Ranking pieczywa z Biedronki [2024]
Spis treści
- Wstęp
- Z czego robi się pieczywo?
- Skład pieczywa – podstawowe składniki i dodatki
- Różnica między pieczywem na zakwasie a drożdżowym
- Czy pieczywo głęboko-mrożone jest zdrowe?
- Ranking pieczywa z Biedronki
- Podsumowanie
Wstęp
Pieczywo jest jednym z najczęściej wybieranych produktów spożywczych i podstawą codziennej diety wielu Polaków. Wybór odpowiedniego pieczywa może okazać się dość skomplikowany z uwagi na wiele czynników – od indywidualnych potrzeb zdrowotnych, poprzez składniki, wartości odżywcze, kończąc na naszych preferencjach smakowych. Zatem czym się kierować? Jakie pieczywo wybrać mając IO? Który chleb zawiera dużo błonnika oraz na co w ogóle zwrócić uwagę wybierając dobrej jakości pieczywo? Tego dowiesz się w poniższym artykule.
Z czego robi się pieczywo?
Tak, jak w przypadku wielu produktów spożywczych i nie tylko, podstawą do podjęcia świadomego wyboru jest wiedza, która pomoże nam go dokonać. Na przykład, kupując nowy płaszcz na zimę musimy znać jego skład, żeby wiedzieć, czy kupujemy dobrej jakości, ciepłe okrycie czy kupujemy bardzo drogi kawałek plastiku, który jedynie płaszcz przypomina. Dokładnie tak samo jest z pieczywem. Zatem, żeby móc określić czy dany chleb lub bułka są dobre, musimy wiedzieć z czego się je produkuje.
Składniki
Podstawowe składniki pieczywa to mąka, woda, drożdże lub zakwas oraz sól. Każdy z tych składników ma wpływ na strukturę, smak oraz wartość odżywczą pieczywa.
Mąka to główny składnik pieczywa i mogą być one różne: pszenna, żytnia, orkiszowa, pełnoziarnista, graham itd. Jej rodzaj/ typ i stopień przemiału wpływają na zawartość błonnika i składników odżywczych.
Teraz warto byłoby powiedzieć nieco więcej o tym, jak w ogóle powstaje mąka. Ale zanim do tego przejdziemy opowiem trochę o tym jak zbudowane jest ziarno, z którego ona powstaje.
Ziarno zbożowe możemy podzielić na 3 części: łuskę, bielmo i zarodek.
Nie zagłębiając się nadto w anatomię ziarna, dodam krótko, że łuska to warstwa zewnętrza, bogata w błonnik, witaminy z gr. B, żelazo czy cynk. Zarodek to część bogata m. in. w białka, tłuszcze czy witaminę E, natomiast bielmo to część zawierająca w głównej mierze węglowodany.
Poniżej grafika dla lepszego zobrazowania:
Teraz bogatsi o wiedzę z kategorii budowa ziarna możemy przejść do produkcji mąki.
Proces powstawania tradycyjnej białej mąki w dużym skrócie polega na tym, że usuwamy z niej łuskę i zarodek (czyli to co jest w niej najbogatsze w witaminy, błonnik i składniki mineralne), a następnie oczyszczamy i mielimy.
Na szczęście proces ten może być zmodyfikowany w zależności od tego, jaki stopień przemiału mąki chcemy otrzymać, w końcu mamy również mąki z pełnego ziarna, razowe czy graham.
Ważne jest też to z jakich zbóż jest ona wytworzona oraz jaki jest jej typ. Na pewno wiesz, że im wyższy typ mąki, tym więcej zawiera ona pozostałości łuski = więcej składników odżywczych, ale o właściwościach poszczególnych zbóż może innym razem.
Skoro wiesz już z czego powinno składać się pieczywo i omówiliśmy ważny udział mąki, pora żebyśmy poszli o krok dalej i dowiedzieli się jaką rolę pełnią poszczególne składniki.
Skład pieczywa – podstawowe składniki i dodatki
Do podstawowych składników pieczywa należą:
- Mąka – dostarcza węglowodanów i błonnika (w mniejszych lub większych ilościach również witamin i składników mineralnych). W zależności od rodzaju, odpowiada za strukturę, konsystencję, smak i aromat pieczywa.
- Woda – wpływa na konsystencję ciasta - łączy się z białkami mąki, które tworzą sieć glutenową. Odpowiada także za rozpuszczalność składników, wilgotność pieczywa oraz za jego wygląd (skórka).
- Drożdże lub zakwas – zapewniają wyrastanie ciasta, wpływają na jego strukturę i smak.
- Sól – poprawia smak pieczywa, a także może wpływać na jego strukturę czy kontrolę fermentacji.
Oprócz tych podstawowych produktów, w składzie pieczywa często możemy znaleźć różnego rodzaju dodatki takie, jak:
- Nasiona i ziarna (np. siemię lniane, pestki dyni, słonecznik) – podnoszą zawartość błonnika, witamin i składników mineralnych, ale także kaloryczność, ze względu na wysoką zawartość tłuszczu w ziarnach.
- Suszone owoce (np. żurawina, śliwka) – mają wysoką zawartość błonnika, ale podobnie jak nasiona i ziarna podnoszą kaloryczność pieczywa ze względu na wysoką zawartość cukrów prostych.
- Cukier – może stanowić pożywkę dla drożdży (przyspieszać fermentację), ale może stanowić także dodatek mający za zadanie nadać wypiekom pożądany słodki smak np. w przypadku bułek mlecznych czy pieczywa tostowego.
- Maślanka – wpływa na smak i konsystencję pieczywa, może je także wzbogacić o dodatkowe białko czy wapń.
- Konserwanty i emulgatory – wydłużają trwałość pieczywa, szczególnie w przypadku pieczywa pakowanego oraz wpływają na jego strukturę i konsystencję. Staraj się unikać takich substancji w składzie pieczywa.
Oczywiście to nie wszystkie możliwe dodatki, które możesz znaleźć w swoim pieczywie, lista jest znacznie dłuższa. Pora żebyśmy przeszli do kolejnego punktu.
Różnica między pieczywem na zakwasie a drożdżowym
Pieczywo na zakwasie i pieczywo drożdżowe różnią się przede wszystkim sposobem przygotowania, smakiem, strukturą oraz właściwościami odżywczymi.
Pieczywo na zakwasie, otrzymywane jest dzięki fermentacji naturalnych bakterii i drożdży. Sam zakwas jest mieszaniną mąki, wody oraz drożdży i bakterii kwasu mlekowego. Jest to dłuższy rodzaj fermentacji niż w przypadku drożdży piekarniczych.
Natomiast do pieczywa drożdżowego dodaje się nic innego, jak drożdże piekarnicze zwane dumnie po łacinie Saccharomyces cerevisiae. W tym przypadku czas fermentacji jest znacznie krótszy - produkują one o wiele szybciej dwutlenek węgla, dzięki czemu ciasto szybciej rośnie.
Oprócz różnic w procesie fermentacji, pieczywo na zakwasie oraz drożdżowe różnią się także konsystencją i strukturą. Chleb na zakwasie ma bardziej gęstą i wilgotną strukturę, natomiast przygotowany z użyciem drożdży jest lekki i puszysty.
Kolejna różnica dotyczy ich właściwości odżywczych – zakwas przyczynia się do rozkładu kwasu fitynowego, czyli związku, który może ograniczać wchłanianie niektórych składników np. żelaza. Pieczywo drożdżowe zachowuje jego większą ilość.
Następną i chyba dość znaczną różnicą w kontekście konsumpcji, jest smak i aromat. Pieczywo drożdżowe ma bardziej delikatny, neutralny, czasami lekko słodkawy smak. Z kolei pieczywo na zakwasie charakteryzuje się lekko kwaskowatym i bardziej wyrazistym smakiem.
Ostatnią różnicą jest zastosowanie obu rodzajów pieczywa w diecie. Pieczywo drożdżowe dobrze sprawdzi się w przypadku diety lekkostrawnej, z kolei opcja na zakwasie znajdzie zastosowanie dla osób, które chcą np. zadbać o lepsze przyswajanie składników odżywczych.
Czy pieczywo głęboko-mrożone jest zdrowe?
Mam nieodparte wrażenie, że pieczywo z supermarketu albo się kocha albo nienawidzi. Jego zwolennicy cenią sobie jego łatwą dostępność i dłuższą trwałość, natomiast przeciwnicy negują jego świeżość i jakość.
W kontekście jakości mogę zgodzić się z jego przeciwnikami, ale jedynie w przypadku produktów powstałych z mąki oczyszczonej (czyli tych najniższych typów np. 450), ponieważ faktycznie, taka mąka ma niską wartość odżywczą. Co do produktów przygotowanych z lepszej jakości mąki niekoniecznie.
A jak jest ze świeżością?
Głębokie mrożenie nie brzmi jak proces, który ma cokolwiek wspólnego ze zdrowym i świeżym pieczywem. Mimo to, jednak ma. To trochę podobnie jak z mrożonymi warzywami. Pieczywo, które jest głęboko mrożone, a następnie odpiekane w sklepach jest tak samo wartościowe jak świeże pieczywo. Mrożenie jest zabiegiem, który powstrzymuje zbyt szybkie popsucie się produktu, a tym samym wydłuża czas jego trwałości.
Przejdźmy teraz do gwoździa programu, czyli do rankingu.
Ranking pieczywa z Biedronki
Po prześwietleniu pieczywa z biedronki na podstawie jego składu i wartości odżywczych, podzieliłam je na 3 kategorie.
Dobry wybór
Chleb całe ziarno (300 g)
- Skład: mąka (ŻYTNIA 28%, PSZENNA 10%), nasiona słonecznika 25%, woda, siemię lniane 11%, sól, drożdże, olej rzepakowy, mielone łuski Psyllium, mąka ze słodu JĘCZMIENNEGO, ekstrakt słodu JĘCZMIENNEGO (słód JĘCZMIENNY, woda).
- Wartości odżywcze (na 100g): 333 kcal; tłuszcz: 16 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 1,5 g; węglowodany: 34 g, w tym cukry: 2,5 g, błonnik: 7,8 g; białko: 12 g; sól: 1,3 g.
- Opinia: Ze względu na zawartość ziaren, ma on dość wysoką kaloryczność w porównaniu do reszty pieczywa. Niemniej, ziarna te są także źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i białka, które są cennym składnikiem naszej diety. Na korzyść tego pieczywa przemawia również stosunek tłuszczu do węglowodanów, co czyni je dobrym wyborem dla osób z insulinoopornością.
Chleb słonecznikowy (480 g)
- Skład: mąka (ŻYTNIA 42%, PSZENNA 12%), woda, nasiona słonecznika 17%, ekstrakt słodu JĘCZMIENNEGO (słód JĘCZMIENNY, woda), sól, mąka ze słodu JĘCZMIENNEGO, drożdże.
- Wartości odżywcze (na 100g): 292 kJ/kcal; tłuszcz: 8,5 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 1,0 g; węglowodany: 43 g; w tym cukry 5,0 g; błonnik: 5,0 g; białko: 8,5 g; sól: 1,2 g.
- Opinia: Jest to lepsza opcja pod względem kaloryczności w stosunku do chleba całe ziarno, ze względu na mniejszą zawartość ziaren. Stosunkowo niska kaloryczność, prosty skład i niska zawartość soli klasyfikują chleb słonecznikowy jako dobry wybór.
Chleb żytni 100 % bez drożdży (450 g)
- Skład: mąka ŻYTNIA 62,5%, woda, sól.
- Wartości odżywcze (na 100g): 210 kcal; tłuszcz - 1,2 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone - 0,2 g; węglowodany - 43 g; w tym cukry - 1,6 g; błonnik - 4,9 g; białko - 4,2 g; sól - 1,2 g.
- Opinia: Jest to chyba najprostszy skład jaki może mieć pieczywo. Dodatkowo ma niską kaloryczność, co czyni go bardzo dobrym wyborem dla osób będących na redukcji.
Bułka 100 % z mąki żytniej (55 g)
- Skład: mąka ŻYTNIA (67,7%), zakwas ŻYTNI (11,3%) [mąka ŻYTNIA (50% w zakwasie), woda], woda, gluten PSZENNY, drożdże, sól, olej rzepakowy.
- Wartości odżywcze (na 100g): 302 kcal; tłuszcz - 2,9 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone - 0,3 g; węglowodany - 57 g; w tym cukry - 2,0 g; błonnik - 5,0 g; białko - 9,6 g; sól - 1,6 g.
- Opinia: Mimo dość wysokiej zawartości soli oraz kaloryczności, bułka z mąki żytniej to całkiem dobry wybór i możemy ją zaklasyfikować w tej kategorii. Na jej korzyść przemawia prosty skład, spora zawartość błonnika oraz niska gramatura.
Bułka grahamka (70 g)
Bułka grahamka (70 g)
- Skład: mąka PSZENNA graham (52%), mąka PSZENNA (23,3%), woda, gluten PSZENNY, drożdże, sól, środek do przetwarzania mąki (kwas askorbinowy).
- Wartości odżywcze (na 100g): 262 kcal; tłuszcz - 1,5 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone - 0,4 g; węglowodany - 48 g; w tym cukry - 1,8 g; błonnik - 6,2 g; białko - 11 g; sól - 1,5 g.
- Opinia: Dzięki wysokiej zawartości mąki graham, bułka grahamka również zajmuje wysokie miejsce w rankingu. Mąka graham charakteryzuje się większą zawartością witamin i składników mineralnych niż mąki o niższym typie, dodatkowo przekłada się to na wyższą zawartość błonnika.
Średni wybór
Bułka 2Ab z pradawnej odmiany pszenicy (70 g)
- Skład: mąka PSZENNA z pradawnych odmian zbóż*(74%), woda, drożdże, sól, olej rzepakowy, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
*Triticum turgidum forma sanum - Wartości odżywcze (na 100g): 260 kcal; tłuszcz - 1,2 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone - 0,5 g; węglowodany - 51 g; w tym cukry - 3,1 g; błonnik - 3,1 g; białko - 9,6 g; sól 1,45 g; Selen - 18,1 μg, Cynk - 2,04 mg.
- Opinia: Krótki i prosty skład zdecydowanie przemawiają na korzyść tej bułki. Jest ona także źródłem cynku i selenu, które są istotnym składnikiem diety np. osób z chorobami tarczycy. Jednakże, ma ona niższą zawartość błonnika niż jej konkurentki, które znalazły się w grupie pierwszej.
Bułka śniadaniowa z ziarnami (80 g)
- Skład: mąka PSZENNA, woda, słonecznik, płatki ziemniaczane 6%, siemię lniane, mąka ŻYTNIA, drożdże, sól, nasiona SEZAMU, płatki OWSIANE, olej rzepakowy, gluten PSZENNY, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
- Wartości odżywcze (na 100g): 310 kcal; tłuszcz - 6,9 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone - 0,8 g; węglowodany - 49 g; w tym cukry - 4,7 g; błonnik - 3,2 g; białko - 11 g; sól - 1,3 g.
- Opinia: Ma dość wysoką kaloryczność oraz ze względu na obecność mąki o niskim typie -niższą zawartość błonnika. Na jej korzyść przemawia obecność ziaren oraz stosunkowo wysoka zawartość białka.
Bułka poranna fitness (80 g)
- Skład: mąka PSZENNA (55,2%), woda, mąka ŻYTNIA (5,6%), siemię lniane (4,2%), nasiona słonecznika (3,7%), ziarna SOI (3,1%), otręby PSZENNE (2,3%), drożdże, sól, gluten PSZENNY, mąka PSZENNA wstępnie skleikowana, olej rzepakowy, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy, mąka ze słodu PSZENNEGO, prażona mąka ze słodu JĘCZMIENNEGO.
- Wartości odżywcze (na 100g): 291 kcal; tłuszcz - 4,6 g; w tym nasycone kwasy tłuszczowe - 0,75 g; węglowodany - 49 g; w tym cukry - 2,1 g; błonnik - 6,6 g; białko - 11 g; sól - 1,5 g.
- Opinia: Na plus możemy zakwalifikować obecność różnych rodzajów ziaren oraz wysoką zawartość błonnika. Natomiast jest to również pozycja o dość wysokiej kaloryczności.
Chleb multiziarno (355 g)
- Skład: mąka PSZENNA (53,8%), woda, zakwas ŻYTNI (11,9 %) [mąka ŻYTNIA (50% w zakwasie), woda], nasiona słonecznika (6%), siemię lniane (5,2%), mieszanka piekarnicza (3%) (mąka PSZENNA, gluten PSZENNY, fermentowana mąka PSZENNA, skrobia kukurydziana, prażona mąka ŻYTNIA, olej rzepakowy, mąka SOJOWA, ekstrakt ze słodu JĘCZMIENNEGO, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy), nasiona SEZAMU (2,2%), sól, drożdże.
- Wartości odżywcze (na 100g): 300 kcal; tłuszcz - 7,3 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone - 0,8 g; węglowodany - 46 g; w tym cukry - 1,6 g; błonnik - 5,0 g; białko - 10 g; sól - 1,4 g.
- Opinia: Jest to trochę gorsza pozycja niż rywale z grupy pierwszej, ze względu na wysoką kaloryczność oraz niezbyt wysoką zawartość błonnika. Natomiast, jeżeli nie przepadasz za ciemnym pieczywem i lubisz ziarna, to ten chleb będzie dobrym kompromisem.
Bułka z sezamem i siemieniem lnianym (67 g)
- Skład: mąka PSZENNA, woda, mąka ŻYTNIA, płatki ziemniaczane, drożdże, nasiona SEZAMU (1,9 %), siemię lniane (1,9 %), sól, środek do przetwarzania mąki (kwas askorbinowy).
- Wartości odżywcze (na 100g): 274 kcal; tłuszcz - 4 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone - 1,3 g; węglowodany - 49 g; w tym cukry - 2,8 g; błonnik - 3,5 g; białko - 8,6 g; sól - 1,2 g.
- Opinia: Zaletą tej bułki jest niska zawartość soli. Natomiast zawartość błonnika sugeruje nam, że jest to wyrób z mąki o niższym typie.
Gorszy wybór
Bagietka duża (405 g)
- Skład: mąka PSZENNA, woda, drożdże, sól, mąka ze słodu JĘCZMIENNEGO, mąka ŻYTNIA, ekstrakt słodu JĘCZMIENNEGO (słód JĘCZMIENNY, woda), gluten PSZENNY, mąka ze słodu PSZENNEGO, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
- Wartości odżywcze (na 100g): 264 kcal; tłuszcz - 1,4 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone - 0,3 g; węglowodany - 52,0 g; w tym cukry - 2,1 g; błonnik - 2,4 g; białko - 9,1 g; sól - 1,4 g.
- Opinia: Na jej niekorzyść przemawia zawartość mąki o najprawdopodobniej niskim typie, co możemy wywnioskować z niskiej zawartości błonnika pokarmowego oraz jej spory rozmiar. Bagietka należy do specyficznego rodzaju pieczywa, które raczej kroimy wzdłuż, przez co jej porcja będzie znacznie większa niż np. w przypadku, kiedy sięgnęlibyśmy po pojedynczą bułkę.
Bułka paryska (240 g)
- Skład: mąka PSZENNA, woda, drożdże, sól, gluten PSZENNY, ekstrakt słodu JĘCZMIENNEGO (słód JĘCZMIENNY, woda), mąka ze słodu PSZENNEGO, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
- Wartości odżywcze (na 100g): 266 kcal; tłuszcz - 1,1 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone - 0,3 g; węglowodany - 53 g; w tym cukry - 1,9 g; błonnik - 2,5 g; białko - 9,7 g; sól - 1,6 g.
- Opinia: Sytuacja wygląda podobnie, jak w przypadku dużej bagietki, z tą różnicą, że w przypadku bułki paryskiej istnieje większa szansa, że pokroimy ją na cieńsze kromki, w związku z czym zjemy mniejszą porcję.
Chleb fitness (410 g)
- Skład: mąka PSZENNA (55,2%), woda, mąka ŻYTNIA (5,6%), siemię lniane (4,2%), nasiona słonecznika (3,7%), ziarna SOI (3,1%), otręby PSZENNE (2,3%), drożdże, sól, gluten PSZENNY, mąka PSZENNA wstępnie skleikowana, olej rzepakowy, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy, mąka ze słodu PSZENNEGO, prażona mąka ze słodu JĘCZMIENNEGO.
- Wartości odżywcze (na 100g): 291 kcal; tłuszcz - 4,6 g; w tym nasycone kwasy tłuszczowe - 0,75 g; węglowodany - 49 g; w tym cukry - 2,1 g; błonnik - 6,6 g; białko - 11 g; sól - 1,5 g.
- Opinia: Za słowem fitness kryje się chyba jedynie większa niż w przypadku pozostałych pozycji zawartość białka, ale nic ponad to. W składzie znajdziemy głównie mąkę pszenną, prawdopodobnie również o niskim typie, ponieważ zawartość błonnika nie powala nas na kolana.
Chleb z koszyczka (450 g)
- Skład: mąka PSZENNA (48,6%), woda, mąka ŻYTNIA (21,7%), drożdże, sól, zakwas żytni (woda, mąka ŻYTNIA częściowo prażona, zakwas ŻYTNI), gluten PSZENNY, skrobia ziemniaczana, mąka PSZENNA fermentowana, skrobia kukurydziana, mąka ŻYTNIA prażona, kwas: kwas octowy, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy, olej rzepakowy, mąka SOJOWA, ekstrakt ze słodu JĘCZMIENNEGO, mąka ze słodu PSZENNEGO.
- Wartości odżywcze (na 100g): 256 kcal; tłuszcz - 1,3 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone - 0,3 g; węglowodany - 51 g; w tym cukry - 1,8 g; białko - 8,2 g; sól - 1,4 g.
- Opinia: Mimo uroczej i swojsko brzmiącej nazwy, chleb z koszyczka ma dość długi skład oraz brak podanej zawartości błonnika pokarmowego.
Bułka z żółtym serem (60 g)
- Skład: mąka PSZENNA (63,6 %), woda, ser żółty (15,1%): [MLEKO, sól, bakterie fermentacji kwasu mlekowego, stabilizator: chlorek wapnia, skrobia ziemniaczana], zakwas w proszku (mąka PSZENNA, woda, kultury starterowe), drożdże, sól, MLEKO w proszku odtłuszczone, bezwodny tłuszcz MLECZNY, mąka ze słodu PSZENNEGO, gluten PSZENNY, mąka ze słodu JĘCZMIENNEGO, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
- Wartości odżywcze (na 100g): 286 kcal; tłuszcz - 5,1 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone - 3,0 g; węglowodany - 48 g; w tym cukry - 0,7 g; białko - 11 g; sól - 1,5 g.
- Opinia: Jest to bułka, którą możemy zaklasyfikować do tych produktów, które powinny pojawiać się w naszej diecie od czasu do czasu. Skład nie zachwyca, a jedyne przychodzące mi na myśl zastosowanie to np. zapiekanki lub domowy „fit” fast-food.
Podsumowanie
Wybierając pieczywo kieruj się kryteriami takimi, jak typ i rodzaj użytej mąki oraz rodzaj użytych dodatków. Klasyfikację do najwyższej grupy, a zarazem najlepsze wyniki w rankingu uzyskały:
- Chleb całe ziarno
- Chleb słonecznikowy
- Chleb żytni 100 % bez drożdży
- Bułka 100 % z mąki żytniej
- Bułka grahamka
Jak widać, biedronka ma całkiem szeroki wachlarz dobrej jakości pieczywa do wyboru. Pamiętaj, żeby zawsze czytać składy i weryfikować czy wybierane przez Ciebie pieczywo jedynie wygląda na będące dobrej jakości, czy naprawdę takie jest.
Udostępnij:
Martyna Taborek
Jestem dyplomowanym dietetykiem klinicznym. Ukończyłam studia wyższe na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Moja specjalność to dietoterapia w insulinooporności i zaburzeniach hormonalnych. Uwielbiam gotować i poznawać nowe smaki. Jestem zdania, że zdrowo nie wyklucza smacznie.
Najnowsza wiedza
Ostatnie przepisy
Sprawdź również
- Zapotrzebowanie kaloryczne kalkulator
- Dieta online
- Dieta przy refluksie
- Dieta śródziemnomorska
- Dieta w depresji
- Dieta na dne moczanową
- Dieta lekkostrawna
- Dieta przeciwzapalna
- Dieta przy niedoczynności tarczycy
- Dieta przy zapaleniu wątroby
- Dieta hashimoto
- Dieta PCOS
- Dieta w cukrzycy typu 2
- Dieta insulinooporność
- Dieta bezglutenowa
- Dieta bez laktozy
- Dieta na nadciśnienie
- Dieta matki karmiącej
- Dieta wegańska
- Dieta obniżająca cholesterol