Naleśniki – to proste danie mączne smażone na patelni. Kto ich nie lubi? Są one bardzo uniwersalnym posiłkiem. Możemy je przygotować na słodko i na wytrawnie, na zimno i na ciepło, do zjedzenia na miejscu bądź na wynos. Sprawdzą się też na każdy posiłek, począwszy od śniadania, przez drugie śniadanie, lunch, obiad, podwieczorek, aż po kolację. Nie ma chyba innego tak uniwersalnego posiłku.
Kiedyś kojarzyły mi się z 2-godzinnym staniem w kuchni i smażeniem stosu naleśników, z którym nie bardzo było co zrobić. Dziś wiem, jak ułożyć przepis, by usmażyć 2–3 naleśniki, które są w sam raz na jedną porcję, a przygotowanie i smażenie ich zajmuje niecałe 10 minut.
Składniki ciasta naleśnikowego – mąka
Mąka pszenna, żytnia, a może gryczana? Którą najlepiej włożyć do sklepowego koszyka? Która jest najzdrowsza i do czego najlepiej ją wykorzystać? Poza rodzajem mąki dochodzą jeszcze jej typy – 720 czy może 1850? Stojąc w sklepie, często miewamy takie dylematy, i nic w tym dziwnego – półki sklepowe aż uginają się od różnego rodzaju mąk, a ich wybór stale się powiększa.
Jak już mogliśmy się przekonać, mąka niejedno ma imię. Wśród dostępnych na rynku rodzajów mąk każda z nich charakteryzuje się innym smakiem i właściwościami. Każdą też można wykorzystać do innych potraw.
Typ mąki określa jej grubość oraz stopień oczyszczenia – im niższy typ, tym bardziej oczyszczony produkt. Stopień oczyszczenia to inaczej stopień oddzielenia okrywy nasiennej i zarodków od bielma ziarna. W oczyszczonych ziarnach zmniejsza się zawartość substancji mineralnych – np. typ 450 określa zawartość substancji mineralnych na poziomie 0,45%. O typie mąki mówimy głównie w odniesieniu do mąki pszennej i żytniej. Im jest on wyższy, tym więcej zawiera ona błonnika pokarmowego i ma niższy indeks glikemiczny.
Poza popularną i każdemu znaną mąką pszenną i żytnią na rynku dostępnych jest szereg innych rodzajów mąk. Warto im się przyjrzeć i przeanalizować, czy którejś z nich nie wprowadzić na stałe do swojego jadłospisu.
Mąki, które znajdziemy na sklepowych półkach, to:
- mąka pszenna,
- mąka żytnia,
- mąka orkiszowa,
- mąka jęczmienna,
- mąka kukurydziana,
- mąka ryżowa,
- mąka owsiana,
- mąka gryczana,
- mąka jaglana,
- mąka kokosowa,
- mąka migdałowa,
- mąka ziemniaczana,
- mąka sojowa,
- mąka z ciecierzycy.
Wszystkie wyżej wymienione mąki – poza pszenną, żytnią, orkiszową i jęczmienną – to produkty bezglutenowe.
Składniki ciasta naleśnikowego – jajka
Kiedyś uważano je za bardzo odżywcze i zdrowe. Potem, z powodu cholesterolu, straciły dobrą renomę. Teraz badania wykazują, że zdrowy człowiek może je jeść, choć nie bez ograniczeń i w odpowiednio skomponowanym posiłku.
Jajko jest niezwykle wartościowym produktem odzwierzęcym – znajdziemy w nim cały szereg wartości odżywczych, poza błonnikiem i witaminą C. Jajka są przede wszystkim źródłem pełnowartościowego białka, które jest łatwo przyswajalne przez nasz organizm. To białko wzorcowe, zawierające wszystkie aminokwasy, w tym niezbędne, których organizm nie potrafi sam wyprodukować.
To produkty bogate również w witaminy A, D, E i K oraz witaminy z grupy B, a także składniki mineralne takie jak: fosfor, potas, sód, wapń, żelazo, magnez, miedź, cynk i selen.
1 jajko (56g): 80kcal / 7g B / 5,3g T / 0,7g W
KOD SYSTEMU HODOWLI:
0 – jaja z produkcji ekologicznej,
1 – jaja z chowu na wolnym wybiegu,
2 – jaja z chowu ściółkowego,
3 – jaja z chowu klatkowego.
Składniki ciasta naleśnikowego - mleko
Kolejnym ważnym składnikiem ciasta naleśnikowego jest mleko – możemy wybrać krowie lub napoje roślinne (np. napój sojowy, kokosowy, owsiany, ryżowy).
Nie musisz jednak robić naleśników na samym mleku – wystarczy, że wymieszasz je ze zwykłą lub gazowaną wodą. Dodatek bąbelków sprawi, że gotowe naleśniki będą delikatniejsze.
Mleko jest bardzo istotnym składnikiem pokarmowym. Już jeden litr tego napoju w całości pokrywa zapotrzebowanie organizmu na wapń. Jest też cennym źródłem aminokwasów egzogennych, laktozy, witamin i soli mineralnych. W zależności od gatunku krów skład mleka może się różnić. Składniki mineralne występujące w nim to przede wszystkim: wapń, sód, potas, chlor, miedź, żelazo. Natomiast do witamin możemy zaliczyć: A, D, E, K, B1, B2, B6, B12, PP, kwas pantotenowy, kwas foliowy i cholinę.
Składniki ciasta naleśnikowego - olej
Dodanie oleju lub oliwy nie jest konieczne, lecz bardzo pomocne. Rzecz w tym, że ciasto naleśnikowe z dodatkiem tego produktu można wylewać wprost na suchą, rozgrzaną patelnię. Nie ma wtedy potrzeby smarowania jej tłuszczem po zdjęciu usmażonego naleśnika i przed wylaniem następnego. Najlepiej do tego sprawdzi się olej rzepakowy.
Jak smażyć naleśniki?
Potrzebna będzie średniej wielkości patelnia, najlepiej typowo naleśnikowa, i chochla lub większa łyżka.
1. Po bardzo mocnym rozgrzaniu pustej patelni należy ustawić średni ogień, następnie wylać na patelnię odrobinę oleju i rozprowadzić go po powierzchni kawałkiem ręcznika papierowego, tak aby patelnia była natłuszczona, ale nie zalana olejem. Robimy to tylko przed usmażeniem pierwszego naleśnika. Patelnia powinna być tak gorąca, jak to tylko możliwe. Jeśli będzie zbyt zimna, ciasto nie zetnie się odpowiednio szybko, przez co naleśniki usmażą się nierównomiernie. Dodatkowo zaczną one przywierać do zimnej patelni i się przypalać. Przechodzimy do smażenia.
2. Trzymając patelnię w ręce, wylewamy ciasto, przechylając ją tak, by rozlało się ono po całej powierzchni.
3. Następnie patelnię z ciastem umieszczamy na palniku i smażymy do chwili, gdy brzegi naleśnika staną się suche, co trwa ok. 10 sekund.
4. Po tym czasie obracamy go na drugą stronę. Najłatwiej jest to zrobić z pomocą specjalnej szpatułki. Gdy naleśnik jest już usmażony, zsuwamy go na talerz, patelnię dajemy z powrotem na kilka sekund na palnik i smażymy kolejną sztukę. Po usmażeniu poczekaj chwilę, aż naleśniki osiągną temperaturę pokojową. Stają się wtedy bardziej plastyczne, dzięki czemu z łatwością napełnisz je nadzieniem i bez szwanku zwiniesz.
Ebook - naleśnikowy zawrót głowy
Czyli 40 przepisów na pyszne naleśniki i placki w wersji słodkiej i wytrawnej!
Ebook Naleśnikowy zawrót głowy powstał z myślą o osobach, które tak jak ja uwielbiają naleśniki!
- Razem z tym ebookiem chcę Ci udowodnić, że będąc na diecie nie musisz rezygnować ze swoich ulubionych naleśników.
- Połączenie wszystkiego w taki sposób, by powstał pyszny i zbilansowany posiłek, nie jest łatwe. Dlatego tak często nasze posiłki wieją nudą i często na naszym talerzu ląduje to samo połączenie.
- Mój ebook to aż 40 pomysłów na pyszne placki i naleśniki w wersji słodkiej i wytrawnej. Z jego pomocą już nigdy nie zabraknie Ci inspiracji na pyszny posiłek.
- Wszystkie przepisy są zdrowe, a jednocześnie smaczne i sycące. Jest też zachowana różnorodność – każdy znajdzie coś dla Ciebie.
- W ebooku znajdziesz też praktyczne informacje na temat naleśników i produktów, z jakich są wykonywane.
- Znajdziesz też praktyczne wskazówki dla insulinoopornych.
- Wszystkie składniki użyte w przepisach to ogólnodostępne produkty, które znajdziesz w większości sklepów.